Tlenek węgla jest ogromnym zagrożeniem dla życia i zdrowia ludzi. Sprawna instalacja grzewcza oraz odpowiednia wentylacja pomieszczeń to oczywista podstawa w kwestii dbania o swoje bezpieczeństwo, tymczasem nigdy nie można mieć stuprocentowej pewności, że nie dzieje się coś niedobrego. Rozwiązaniem są czujniki tlenku węgla, które reagują już na stężenie czadu na poziomie 50 ppm. Negatywny wpływ na zdrowie tego niezwykle silnie trującego związku chemicznego jest zauważalny nawet od zawartości 100 ppm, a ryzyko nagłej śmierci pojawia się przy stężeniach powyżej 1000 ppm. Oznacza to, że przy prawidłowo działającym czujniku tlenku węgla (wybierz właściwy model) możemy spać spokojnie, gdyż otrzymamy ostrzeżenie ze znacznym wyprzedzeniem o pogarszającej się sytuacji. Wszyscy, którzy posiadają urządzenia mogące emitować tlenek węgla powinni dla bezpieczeństwa swojego i swojej rodziny zakupić takie urządzenie.

Tlenek węgla – jak powstaje? Jakie urządzenia go emitują?

Tlenek węgla często jest określany słowem “czad”. W prawidłowo prowadzonym procesie spalania paliwa powstaje dwutlenek węgla. Tymczasem przy braku dopływu odpowiedniej ilości tlenu, czyli w warunkach jego niedoboru, podczas spalania paliw powstaje tlenek węgla. Może się to zdarzyć, gdy od paleniska zbyt wcześnie zostanie odcięty dopływ tlenu czy też instalacja z jakiegoś powodu jest zanieczyszczona lub po prostu z powodu zużycia pewne elementy uległy uszkodzeniu
Czujnik tlenku węgla powinien się znajdować w każdym domu lub mieszkaniu, które jest ogrzewane kotłami węglowymi lub piecykami gazowymi. Zagrożenie stanowią również wspólne piony wentylacyjne.