Rozwój technologii umożliwił samodzielne drukowanie zdjęć oraz obrazów w domu lub biurze. W celu uzyskania odpowiedniego, profesjonalnego efektu nie trzeba udawać się do fotografa. Wystarczy zaopatrzyć się w dobrej jakości papier do drukowania zdjęć, który będzie kompatybilny z określoną drukarką.

Podstawowe rodzaje papieru fotograficznego do drukowania

Odpowiedni papier fotograficzny wysokiej jakości powinien być przede wszystkim dobrany do typu posiadanej drukarki. Należy sprawdzić dokładnie format, gramaturę oraz maksymalną rozdzielczość która jest obsługiwana przez urządzenie. W przypadku korzystania z drukarki atramentowej, należy wybrać papier który nie powoduje rozmazywania się atramentu podczas pracy urządzenia. Do drukarek termosublimacyjnych powstał dedykowany papier termosublimacyjny do którego dołączona jest folia barwiąca z reguły w trzech kolorach. Osobno też produkowany jest papier do drukarek laserowych, jednak należy pamiętać, że zdjęcia drukowane w tej technologii będą odznaczały się najmniejszym odwzorowaniem kolorów. Niejednokrotnie producenci drukarek wskazują najbardziej odpowiedni rodzaj papieru oraz jego specyfikę, dzięki czemu zakup odpowiedniego papieru jest znacznie ułatwiony.

Jakie parametry powinien mieć dobrej jakość papier do drukowania zdjęć?

Decydując się na zakup papieru fotograficznego należy zwrócić uwagę na kilka parametrów mających kluczowe znaczenie dla jakości wydruku oraz pracy samego urządzenia. Zalicza się do nich:

  • gramaturę (im wyższa gramatura tym bardziej trwały oraz bardziej wytrzymały wydruk),
  • gradację czyli kontrast (dla zaawansowanych poleca się papier zmiennogradacyjny gdzie można samodzielnie ustawić kontrast zdjęcia),
  • stopień połysku papieru,

Ważne jest także dopasowanie odpowiedniego formatu papieru oraz zwrócenie uwagi na jego odczyn PH. Najbardziej trwałym będzie papier bezkwasowy.